تلفن سفارشات

 55 260 929

0919 70 919 80

Email: novacupnova@gmail.com

تاریخچه صنعت چاپ

چاپ از واژه مغولی چاو برگرفته شده که به معنی فشردن سطحی بر سطح دیگر است. و در اصطلاح به عمل، فن و صنعت تکثیر صور و نقش‌های دوبعدی همچون حروف، ارقام، خطوط و تصاویر بر روی کاغذ، پارچه و ... اطلاق می‌شود. به عبارتی چاپ به مجموعه عملیاتی اشاره دارد که متن خام را به اتری قابل انتشار همچون کتاب، مجله و ... تبدیل کند. چاپ بر روی کاغذ شناخته شده‌تری نوع چاپ است اما با پیشرفت روزافزون تکنولوژی می توان بر روی مواد سلولزی، چرمی، نایلونی، شیشه‌ای و غیره عمل چاپ را انجام داد.

پیشینه صنعت چاپ


اختراع حروف چاپی و دستگاه چاپ از مهمترین رخدادهای تاریخ به شمار می‌آید و طبق گفته‌ها یوهانس گوتنبرگ برای اولین بار در سال ۱۴۵۶ میلادی آن را اختراع کرد. اما پیشینه اختراع چاپ به قرن ها قبل از گوتنبرگ اختصاص دارد و طبق تقسیم بندی‌هایی این پیشینه از ابتدا تا کنون شامل ۶ دسته می شود.

  • پیش از تاریخ و شروع دوران تاریخی
  • عصر باستان
  • عصر چینی ها
  • دوران هنری
  • دوران مکانیک
  • دوران فتومکانیک

پیشینه صنعت چاپ در ایران


در مورد شروع چاپ سنگی در ایران روایات مختلفی وجود دارد اما اکثر بر این باورند که چاپ سنگی را برای اولین میرزا صالح شیرازی در ایران برپا کرد. او که برای فراگیری هنرهای جدید از سوی دولت به اروپا سفر کرده بود، پس از بازگشت به ایران دستگاه چاپ سنگی را با خود به تبریز آورد و در سال ۱۲۲۵ آن را راه‌اندازی کرد. پس از آن در مدت کوتاهی چاپخانه سنگی در تهران، اصفهان و دیگر شهرهای ایران برپا راه‌اندازی شد و تا بیش از ۵۰ سال به عنوان تنها روش چاپ در ایران مرسوم بود و تا اواخر دوره قاجار، تمام کارهای چاپی در ایران از نوع چاپ سنگی بود. البته چند سال قبل از ورود چاپ سنگی به ایران چاپ سربی وجود داشت که به هزینه و زحمت بالایی برای چاپ نیاز داشت که با ورود چاپ سنگی دیگر از آن استفاده نمی‌شد.


چگونگی انجام انواع چاپ


چاپ برجسته


در چاپ برجسته، سطح چاپ شونده به صورت برجسته می‌باشد و قست برجسته در مقابل غلتک آغشته به مرکب چاپ به خود رنگ را می‌گیرد و به کاغذ منتقل می‌کند. در این روش سطح برجسته معکوس نقش موردنظر است و پس از چاپ به صورت صحیح دیده می‌شود.


چاپ گود


در چاپ گود نقش‌ها در سلندر استوانه‌ای که سطح چاپ شونده می‌باشد، به صورت فرو رفته می‌باشند. این نوع چاپ دارای کیفیت بالایی است اکما از هزینه بالایی برخوردار است و به همین جهت برای کارهای با تیراژ بالا مناسب نیست.
در نوع سوم روش چاپ، سطح چاپ شونده نه برجسته است و نه فرورفته. این روش تکامل یافته روش چاپ سنگی است که سطح چاپی صاف بوده و نقش مورد نظر را به روی کاغذ انتقال می‌دهد.
صفحه فلزی چاپ یا همان زینک به دور یک استوانه لاستیکی بسته شده و دو غلتک یکی آغشته به مرکب و دیگری آغشته به آب برمبنای تضاد بین آب و چربی باعث می‌شوند نقش روی زینک مرکب بگیرد و قسمت‌های دیگر مرکب را جذب نکند. در این نوع چاپ با ۴ رنگ اصلی و استفاده از ترام، تمام رنگ‌ها تولید می‌شوند. 

 

در این قسمت اطلاعاتی درباره نویسنده سایت قرار می گیرد.
نظرات