تلفن سفارشات

 55 260 929

0919 70 919 80

Email: novacupnova@gmail.com

استاندارد لیوان کاغذی و نکات مربوط به آن را بهتر بشناسید

اساسا باید دید منظور از استاندارد لیوان کاغذی چیست؟ مقصود استاندارد بهداشتی است یا یکسان سازی ابعاد و شکل، و یا استاندارد سازی در طرح و نقش؟
اجازه دهید از آخر به اول بپردازیم . طرح و نقش روی لیوان به ظاهر مسئلله مهمی نمی تواند باشد و سخن گفتن از استاندارد سازی آن به نوعی عجیب و غیر عادی به نظر میرسد. اما از نگاه هنری و فرهنگی هر آنچه به نظر و نگاه مردم میرسد مهم است. تصور کنید اثر یک تصویر ناهنجار فرهنگی را که روی لیوان یا پیش دستی تم تولد چاپ شده باشد و در معرض دید کودکان قرار گیرد یا از آن سوی تصویری را که حامل پیام شادی یا فرهنگ صحیح و متناسب با هنجارهای جامعه باشد هر یک چه تاثیری روی مخاطب خواهد گذاشت؟ احتمالا پس در این بخش مراد از استاندارد، به هنجار بودن و درستی فرهنگی طرح یا تصویری است که روی لیوان کاغذی چاپ می‌شود که البته از نظر نگارنده موضوع فرهنگ مهمترین نوع استاندارد در هرزمینه است.

آیا تمام لیوانهای کاغذی از استاندارد مناسبی برخوردار هستند؟

استانداردهای لیوان کاغذی

بخش دوم یکسان سازی ابعاد و شکل است ساده ترین و درست ترین نوع سنجش یکسان سازی ابعاد ، حجم است.حجم لیوان کاغذی از 70 سی سی تا حدود 2000 سی سی متنوع است

استاندارد های اندازه گیری حجم لیوان کاغذی

در کشور ما و در برخی از نقاط دنیا حجم لیوان کاغذی را با سی سی یا میلی لیتر مبنا میگیرند و در برخی کشورها نیز با واحدی بنام انس که با علامت اختصاری oz نمایش داده میشود. به طور تقریبی هر انس مساوی 30 سی سی است مثلا لیوان 70 سی سی معادل 3 انس است. مبنای تولید لیوانها حجم قالب آن است که با اندکی تغییر در ابعاد قالب حجم لیوان کاغذی نیز تغییر میکند. پر واضح است که به راحتی هر شرکت تولید کننده ی قالب و دستگاه میتواند بنابر نیاز مشتری و بازار خود و بر اساس صلاحدید خود قالبها را کوچکتر یا بزرگتر و با ابعادی متفاوت تولید نماید در نتیجه در این بخش با استاندارد دقیق و قابل اتکایی مواجه نخواهیم بود که البته این موضوع اشکالی هم ندارد و میتوان از آن به عنوان یک ویژگی استفاده کرد.

بخش سوم استاندارد لیوان کاغذی، استانداردهای بهداشتی است. مبنای تعریف این مدل از استاندارد بسیار وسیع است و مرکز نهایی تایید و تغییر آن وزارت بهداشت است. به طور کلی وزارت بهداشت اصلی ترین بخش تولید لیوان کاغذی را که همان کاغذ است را به شدت و درستی کنترل مینماید و هربار فقط با اجازه کتبی بخش مربوط از این وزارتخانه اجازه واردات یا تولید کاغذ لیوان  انجام می‌شود . البته ناگفته پیداست که نقش قاچاقچیان در ورود کالاهای بی کیفیت و غیر بهداشتی به خاطر سود بیشتر در ازای فروش سلامتی مردم قابل چشم پوشی نیست! رعایت کردن نکات بهداشتی نیز بسیار مهم است. مثلا مرحله چاپ؛ متاسفانه به ندرت وجود دارند چاپخانه هایی که با مرکب شیمیایی اقدام به چاپ لیوان کاغذی مینمایند در صورتی که باید برای این کار از مرکب مخصوص غیر شیمیایی با پایه و حلال آب استفاده کرد. مرحله دیگر بهداشتی بودن روال ساخت و فرم دهی لیوان کاغذی است. رعایت اصول بهداشتی مانند نظافت کارگاه ساخت، دستگاه، اپراتور دستگاه و محیط پیرامون همگی از مواردی است که در بسیاری از کارگاه ها رعایت می‌شوند ولی متاسفانه در برخی از کارگاه ها به شکل زیرزمینی و غیر استاندارد اقدام به تولید لیوان کاغذی می نمایند (که البته این موضوع فقط در کشور ما و در مورد لیوان کاغذی نیست).

خلاصه کلام اینکه شاید وقتی کلمه استاندارد به گوش میرسد نگاه از  بالا به پایین و حکومتی در ذهن متبادر شود و اینکه باید پای نهادها و سازمانهای مربوط به عنوان متولی به میان بیاید ولی - علیرغم اینکه این موضوع بخودی خود درست و لازم است - لکن فساد اداری در بدنه برخی ازهمین سازمانها یا تنوع و تکثر زیاد و روز افزون محصولات و کالاهای بسیار مهمتر از لیوان کاغذی (مانند مواد غذایی) بقدری زیاد است که فرصت و مجالی برای این سازمانهای محترم نمیگذارد که بتوانند همگی آنها را به دقت و به درستی پوشش دهند ، بلکه یقینا وجدان هر کدام از افراد بالاترین ناظر است برای رعایت استانداردهای گفته شده و بسیاری دیگر که فرصت ذکر انها نیست.
 به امید آنکه تولید کنندگان عزیز کشور ما همواره بالاترین کیفیت را تولید و روانه بازار نمایند.

 

در این قسمت اطلاعاتی درباره نویسنده سایت قرار می گیرد.
نظرات